Stříbrná Kutná Hora

Žáci napsali

Ve středu 11. 4. se vydalo pár dobrovolníků z osmičky společně se sedmáky na cestu do Kutné Hory za historií a do dolu. Cesta byla dlouhá, ale všichni jsme to přežili. Po příjezdu jsme nejdřív šli do chrámu sv. Barbory, kde jsme se rozdělili na dvě skupiny. Před další plánovanou prohlídkou jsme si zasoutěžili o pár sladkých dobrot. Poté jsme šli do dolu, kde jsme dostali velmi slušivé pláště a helmy s baterkami. Po skončení prohlídky jsme přišli na náměstí, kde nastala ta nejlepší část z celého dne - rozchod. Po něm jsme spokojení nastoupili do autobusu a jeli dlouhou cestu zpátky domů - do Kokonína. Myslím, že jsme si to všichni užili, i protože nám vyšlo hezké počasí.

Tereza Nováčková, 8. třída

Co se vám vybaví, když se řekne Kutná Hora? Mně se třeba vybaví chrám sv. Barbory a těžba stříbra, ale myslím si, že „laikovi“ se nevybaví nic. Kutná Hora je ve 21. století malé město, ale v minulosti to bylo význačné středisko těžby stříbra. A o tom dnes budu psát. Vydal jsem se na výlet do Kutné Hory, samozřejmě jsem nebyl sám, byl to výlet se školou. Cesta do Kutné Hory z Jablonce n. N. trvá přibližně 2 hodiny autobusem. Dojeli jsme na místo a první ze zastávek byl chrám sv. Barbory. Tato pětilodní katedrála je dominantou Kutné Hory a není se čemu divit. Je to překrásné místo a doporučuji jej navštívit. I když tento chrám měl být původně větší, nikdy se nedostavěl. Po prohlídce jsme zamířili do muzea stříbra a vrcholem celého výletu byl středověký důl. Když jsem vlezl dovnitř, zděsil jsem se.... Chodby byly místy 1m vysoké a jen půl metru široké, ale i tak to byla nádherná podívaná. Když jsme procházeli tunelem,  bylo jasně vidět, že chodby, co jsou ještě pod námi, jsou zatopené a tedy nepřístupné. Kutná Hora je těmito doly a šachtami celá podkopaná, není se čemu divit, že se zde občas propadne zem.

David Kudrhalt, 8. třída

Datum publikování: 19.04.2018 | Datum akce: | Autor: